Katowicki szpital zakupił laser wspomagany przez sztuczną inteligencję do leczenia jaskry
Autonomiczny laser wspomagany sztuczną inteligencją wykorzystuje algorytm przetwarzania obrazu AI, który dokładnie lokalizuje strefę zabiegu. Opatentowany lokalizator monitorujący pozycję oka kompensuje wszelkie ruchy gałki ocznej, co zwiększa precyzję leczenia.
"Podobne lasery wykonywały zabiegi już od 20-30 lat, ale do tej pory trzeba było posadzić pacjenta przed urządzeniem, założyć soczewkę i to my kontrolowaliśmy laser, a zabieg trwał przynajmniej 5-10 min. Operator był tym ogniwem, które mogło być słabsze. W nowym urządzeniu mamy wszystko zautomatyzowane" - podkreślił Bolek.
Dla porównania, zabieg nowoczesnym laserem trwa tylko 2-3 sekundy, jest całkowicie zautomatyzowany, a lekarze nie ingerują w urządzenie. Direct-SLT (DSLT) to uproszczona dla użytkownika technologia, która rozszerza dostęp do wczesnej terapii laserowej dla większej liczby pacjentów oraz umożliwia większej liczbie specjalistów opieki okulistycznej przeprowadzanie tego zabiegu.
"Po zabiegu nie trzeba specjalnie dbać o oczy. Dajemy pacjentowi krople przeciwzapalne na tydzień. Normalnie można po zabiegu funkcjonować" - tłumaczył lekarz.
Procedura medyczna jest refundowana przez NFZ, a kolejki do zabiegu nie są duże. "Najstarsza nasza pacjentka, którą operowaliśmy miała 102 lata" - powiedział kierownik oddziału klinicznego okulistyki prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.
Laser jest również wyposażony w technologię śledzenia ruchu oka (SureTrac), która pomaga laserowi trafić w zamierzony obszar leczenia za każdym razem.
Ponad 100 pacjentów katowickiego szpitala przeszło już zabieg innowacyjnym laserem. "Musi być dobra kwalifikacja tego pacjenta. Zabieg ten nie jest dla każdego pacjenta jaskrawego. Musimy wyselekcjonować pacjenta. Laser dla pacjentów w dobrze kontrolowanej jaskrze lub początkowej fazie leczenia" - wytłumaczył Bolek.
Okuliści zachęcają do badań profilaktycznych, bo diagnoza to pierwszy krok do procesu prawidłowego leczenia, a nowe metody leczenia zwiększają szansę na uratowanie wzroku.
"Jaskra dotyka około 4 proc. populacji. Jest cichym złodziejem wzroku, bo w około 90 proc. jaskry nie boli" - powiedział Wylęgała.
Zgodnie z dokumentem "Regionalna Polityka Zdrowia Województwa S´la?skiego 2030" woj. s´la?skie notuje stały wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, które sa? szczególnie naraz˙one na zachorowania m.in. na cukrzyce?, jaskre?, czy choroby układu krąz˙enia. Jaskrę uważa się już za chorobę cywilizacyjną. Jest najczęstszą przyczyną ślepoty. W Polsce na tę dolegliwość cierpi ponad 800 tysięcy osób. Pół miliona spośród chorych nawet nie wie, że powoli ślepnie.
Laser został zakupiony dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agz/