reklama
kategoria: Społeczne
4 marzec 2024

Prezydent zdecydował o przekazaniu projektu o asystencji do parlamentu

zdjęcie: Prezydent zdecydował o przekazaniu projektu o asystencji do parlamentu / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o przekazaniu projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami do prac parlamentarnych – poinformowała w poniedziałek doradczyni prezydenta Paulina Malinowska-Kowalczyk. Dodała, że usługi asystenckie będą przeznaczone dla osób powyżej 18 lat.
REKLAMA

"Pan prezydent Andrzej Duda zdecydował dziś o przekazaniu projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami do prac parlamentarnych. Zakończyliśmy zatem proces przygotowania projektu ustawy, w tej chwili wchodzimy na nową drogę. Mam nadzieję, że ta droga doprowadzi nas do uchwalenia ustawy osobistej, z której od przyszłego roku będą mogły cieszyć się osoby z niepełnosprawnościami w naszym kraju" – powiedziała na konferencji prasowej Malinowska-Kowalczyk.

Doradczyni prezydenta przekazała, że rozwiązania przewidziane w projekcie skierowane są do osób po 18. roku życia.

Poinformowała, że w projekcie przewidziano od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie. "Usługa ma być dostępna w każdym powiecie i ma być finansowana z budżetu państwa" – dodała Malinowska-Kowalczyk.

Wyjaśniła, że usługi asystenckie polegają na indywidualnym wsparciu osoby z niepełnosprawnością w załatwianiu spraw, których nie może zrobić sama.

"Asystentem osobistym będzie mogła zostać praktycznie każda osoba, która wykaże taką chęć. Nie mamy żadnych wymagań związanych z poziomem wykształcenia. (...) Każda taka osoba musi przejść szkolenie ogólne, a także instruktaż szczegółowy, który jest prowadzony przez osobę z niepełnosprawnością tak, aby ta usługa była uszyta na miarę (...) realizowana w relacji jeden na jeden, by miała ona spersonalizowany charakter" – zaznaczyła doradczyni prezydenta.

Zastrzegła, że asystentami osobistymi nie będą mogli być członkowie rodzin osoby potrzebującej.

"Ten katalog jest enumeratywnie opisany w jednym z artykułów. Czyli tata, mama, siostra, brat, ale także macocha, ojczym to będą także osoby, które nie będą mogły pełnić funkcji asystenta osobistego" – wskazała Malinowska-Kowalczyk.

Zaznaczyła, że szkolenia asystentów są podzielone na dwa rodzaje. Pierwsze jest skierowane dla asystentów i koordynatorów usług asystenckich, a drugie dla osób z niepełnosprawnościami.

"Szkolenia te obejmują wiedzę z zakresu samych zapisów projektu ustawy (...), a także podstawowych informacji dotyczących realizowania usługi asystencji i standardów z tym związanych" – powiedziała doradczyni prezydenta.

Podkreśliła, że za realizację usług będą odpowiedzialne powiaty. "Oczywiście może to być zadanie, które z ramienia powiatu będzie realizowane także przez organizacje pozarządowe czy też gminy" – powiedziała Malinowska-Kowalczyk.

Przypomniała, że obecnie asystencja osobista jest prowadzona na podstawie programów, które nie są realizowane przez wszystkie samorządy, a ich działanie jest ograniczone czasowo.

"Rozwiązanie systemowe tę ciągłość ma zagwarantować" – powiedziała Malinowska-Kowalczyk.

Poinformowała, że roczny koszt asystencji osobistej szacowany jest na 5 mld zł. Wyraziła nadzieję, że resorty rodziny i finansów pozytywnie odniosą się do proponowanych rozwiązań.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wodzisław Śląski
3.8°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wodzisławiu

kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Rydułtowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 18:00
miejsce
Wodzisławskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 19:00
miejsce
Club Amber, Wodzisław Śląski, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:00
miejsce
Wodzisławskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany