reklama
kategoria: Miasto
19 luty 2024

Wodzisław Śląski: miasto nad Lesznicą

zdjęcie: Wodzisław Śląski: miasto nad Lesznicą / By Marzena Machnik - www.jedlownik.pl [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By Marzena Machnik - www.jedlownik.pl [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Odkryj urok Wodzisławia Śląskiego – miasta położonego na Płaskowyżu Rybnickim
REKLAMA

Tego szukamy w Wodzisławiu Śląskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wodzisław Śląski, praca Wodzisław Śląski, pogoda Wodzisław Śląski, wydział komunikacji Wodzisław Śląski, odra Wodzisław Śląski, PUP Wodzisław Śląski, bricomarche Wodzisław Śląski, eko okna Wodzisław Śląski, mieszkania na sprzedaż Wodzisław Śląski.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wodzisławiu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Najstarsze zapisy dotyczące Wodzisławia pochodzą z 1239 r., a w 1241 r. osada padła ofiarą zniszczeń spowodowanych przez Tatarów. W związku z tym książę opolski Władysław I postanowił odbudować ją poprzez kolonizację według prawa niemieckiego, nadając miastu początkową nazwę – Vladislawia - od jego imienia. Drugi człon dzisiejszej nazwy został przyjęty w 1931 r.

Przyjmuje się, że prawa miejskie miasto otrzymało w 1257 r., kiedy to franciszkanie przybyli do osady i wzniesiono klasztor. Brak jednak zachowanych dokumentów dotyczących lokacji miasta. W tamtym okresie Wodzisław był jednym z najbardziej zaludnionych i zamożnych miast Górnego Śląska. Podczas rządów księżnej Konstancji, córki Władysława I, miasto rozwijało się dynamicznie, a ludność zajmowała się głównie handlem, rzemiosłem, zwłaszcza garncarstwem, szewstwem i tkactwem. Wówczas miasto posiadało przywilej organizowania czterech jarmarków rocznie.

W XVI w. Wodzisław stał się stolicą Wodzisławskiego Państwa Stanowego i uzyskał status miasta prywatnego. Jednak za panowania Habsburgów miasto zaczęło tracić na znaczeniu, szczególnie w okresie reformacji i kontrreformacji, co doprowadziło do jego upadku. W 1618 r. wybuchła wojna trzydziestoletnia, w wyniku której miasto zostało spalone.

W kolejnych wiekach Wodzisław doświadczał różnych klęsk żywiołowych, takich jak gradobicie w 1848 r., które spowodowało tyfus głodowy. Po pożarze w 1822 r. miasto zostało odbudowane w formie murowanej. W okresie panowania pruskiego rozwinął się przemysł wydobywczy i rzemieślniczy, a także otwarto zakład garbarski. Rozwój miasta był również związany z budową połączenia kolejowego z Boguminem i Rybnikiem w 1882 r.

Po I wojnie światowej i Powstaniach Śląskich Wodzisław został przyłączony do Rzeczypospolitej Polskiej, a w okresie międzywojennym kontynuował rozwój gospodarczy.

W czasie II wojny światowej 1 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie, a 26 marca 1945 r. – przez wojska sowieckie. W wyniku walk zniszczenie miasta sięgnęło 80%. W 1954 r. Wodzisław stał się miastem powiatowym.

Nie przegap najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wodzisław Śląski
1.7°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wodzisławiu

kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Pszów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 17:00
miejsce
Wodzisławskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 18:00
miejsce
Rydułtowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 18:00
miejsce
Wodzisławskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany