reklama
kategoria: Kraj
30 listopad 2023

Kolektor Wiślany będzie gotowy w połowie przyszłego roku

zdjęcie: Kolektor Wiślany będzie gotowy w połowie przyszłego roku / fot. PAP
fot. PAP
Kolektor Wiślany będzie całkowicie gotowy w połowie przyszłego roku, choć miał być gotowy do końca tego roku. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak wyjaśniła, że wdrożenie systemu planowane jest do połowy 2024 roku.
REKLAMA

Podczas konferencji zorganizowanej na budowie Kolektora Wiślanego, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań państw jest adaptacja do zmian klimatycznych takich jak susze, upały ale również nawalne deszcze. "Niestety klimat się zmienia i często mamy taką sytuację, że w przeciągu kilku godzin może spaść taki deszcz, jaki normalnie pada przez miesiąc. Dlatego bardzo ważne jest budowanie zbiorników retencyjnych i wyłapywanie tych opadów" - dodał.

"Mamy w Warszawie wielką sieć kanalizacyjną o długości 4,5 tys. metrów, która jest w stanie pomieścić pół miliona metrów sześciennych. Natomiast w momencie kiedy wystąpią deszcze nawalne, w tym momencie nasza sieć kanalizacyjna nie jest w stanie pomieścić tej wody. Dlatego czasami mamy podtopienia, dlatego musimy też zrzucać wodę do Wisły. Dlatego inwestujemy, żeby radzić sobie z takimi sytuacjami kryzysowymi" - wyjaśnił.

Przekazał, że woda ta wykorzystywana jest przez MPWiK ale także np. do mycia ulic w całym mieście.

"Ten kolektor jest największy w Warszawie, ale wraz z nim budowane są jeszcze kolejne dwa" - powiedział Trzaskowski dodając, że koszt budowy wynosi 850 mln zł.

Prezes MPWiK Renata Tomusiak wyjaśniła, że cały kolektor będzie miał długość 9 kilometrów. Podkreśliła, że w tej chwili położone są już wszystkie rury na całej długości. "W tej chwili pracujemy, żeby połączyć trzy etapy w jeden rurociąg" - dodała.

"To jedna z najważniejszych inwestycji w retencję dla Warszawy. Kończymy ją a wdrożenie sytemu planujemy do połowy przyszłego roku" - zaznaczyła. Przekazała, że kolektory retencyjne, które są budowane w Warszawie, to nie jest tylko i wyłącznie rozbudowa sieci, żeby wyłapywać wodę opadową i ją przetrzymywać, ale żeby z tych ścieków produkować coś pożytecznego. Wyjaśniła, że już w tej chwili odzyskiwana jest ze ścieków energia.

"Chcemy finalnie robić to, co robią inne kraje czyli żeby ze ścieku można było znowu w gospodarce obiegu zamkniętego, odzyskiwać wodę zdatną do spożycia. To jest naszym wyzwaniem" - powiedziała prezes MPWiK. Podkreśliła, że już teraz odzyskana woda jest wykorzystywana do czyszczenia technologicznego.

Zadaniem Kolektora Wiślanego będzie odprowadzanie ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka oraz gromadzenie wód opadowych i roztopowych. W najszerszym miejscu kolektor ma 3,2 metra średnicy wewnętrznej. Powstał wzdłuż ulic Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Ścieki będą kierowane do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Dzięki możliwości magazynowania nadmiaru wód spływających do kanalizacji w trakcie intensywnych opadów deszczu zostanie m.in. ograniczona konieczność uruchamiania zrzutów burzowych. Pojemność minimalna Kolektora Wiślanego wyniesie ok. 50 tys. m3, składa się z czterech odcinków grawitacyjnych o średnicach od 1,2 do 3,2 m oraz dwóch odcinków tłocznych o średnicach 0,8 i 1 m. Na trasie kolektora jest ok. 70 studni rewizyjnych i 10 komór technologicznych. Kolektor znajduje się na głębokości od 6 do 15 m.

Równocześnie budowane są jeszcze dwa kolektory: Lindego Bis i Mokotowski Bis. Kolektor Lindego Bis ma przejąć część ścieków i wód opadowych spływających z Bemowa i Bielan. Kolektor będzie miał łączną długość 4 km. Jego trasa przebiega przez Bielany w rejonie ul. Brązowniczej oraz w ciągu ulic: Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie włączony do istniejącego kolektora Burakowskiego.

Kolektor Mokotowski Bis będzie miał długość 1,2 km, średnicę 2,8 m i będzie przebiegał w ciągu ul. Gagarina. Jego początek zostanie zlokalizowany u zbiegu ul. Gagarina z ul. Sułkowicką, gdzie kolektor będzie odbierać ścieki z kolektora Mokotowskiego, zaś jego koniec w ulicy Czerniakowskiej, gdzie zostanie połączony z kolektorem Nadbrzeżnym. Nowy kolektor pomieści 6,8 tys. m3 ścieków i wód opadowych. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wodzisław Śląski
5.7°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wodzisławiu

kiedy
2024-12-21 19:00
miejsce
Club Amber, Wodzisław Śląski, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-06 18:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Pszów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:00
miejsce
Wodzisławskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Rydułtowskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany